• Index
  •  » FAQ
  •  » Dynamic Domain Name Server (DynDNS) -- czyli co, jak i po co

#1 2008-12-26 19:29:26

TajemniczyRycerz

ClanMaster

Zarejestrowany: 2008-12-12
Posty: 294
Punktów :   

Dynamic Domain Name Server (DynDNS) -- czyli co, jak i po co

Autor: JotEmI
Żródło: link

Skonfigurowaliście i postawiliście już swój serwer, pora zapraszać na niego innych graczy. W tym celu oczywiście musicie podać swoje IP. Jeśli go nie znacie można to łatwo sprawdzić np. na http://www.whatismyip.com lub wpisując w wierszu poleceń (Start -> Uruchom; wpisujemy cmd) plecenie ipconfig. Wszystko pięknie, ale co jeśli posiadacie dynamiczne IP? W takim wypadku trzeba by za każdym razem przekazywać graczom swoje aktualne IP, co jest dość niewygodne. Rozwiązaniem jest właśnie DynDNS.

Zaczniemy od przekazania kilku informacji teoretycznych. Czym różni się dynamiczne IP od statycznego? Mówiąc najprościej dynamiczne IP oznacza, że przy każdym połączeniu z Internetem nasz dostawca usług internetowych przydziela nam inne IP. W jaki sposób sprawdzić czy posiada się dynamiczne czy statyczne IP (zapewne w większość przypadków będzie to dynamiczne)? Ponownie wykonujemy polecenie ipconfig, szukamy naszego adresu IP i zapisujemy go sobie. Następnie wykonujemy polecenia ipconfig /relase i ipconfig /renew. Potem jeszcze raz wpisujemy ipconfig i sprawdzamy czy nowe IP jest takie samo jak stare. Jeśli nie oznacza to, że posiadamy dynamiczne IP.

Czym jest DynDNS i do czego służy?

DNS czyli Domain Name Server to usługa, która umożliwia odwzorowanie mnemonicznej nazwy hosta na adres IP. Dzięki temu, żeby np. połączyć się ze stroną wp.pl nie musimy znać adresu IP serwera a jedynie nazwę http://www.wp.pl. Jaka jest różnica między zwykłym DNS a Dynamic DNS? Dzięki DynDNS możemy uzyskać nazwę hosta, która zawsze będzie taka sama ( i to właśnie tę nazwę przekazywać będziemy innym graczom) i wskazywać będzie na nasz zmienny adres IP. Skąd DynDNS wie, na jakie IP odwzorować nazwę? Dzięki małej aplikacji, która uruchomiona na naszym komputerze sprawdzać będzie jakie jest nasze IP. Jeśli zmieni się ono od ostatniego testu to oprogramowanie poinformuje o tym serwer DNS i przekaże mu nasze nowe IP.

Jak korzystać z DynDNS?

Istnieje wiele darmowych serwisów udostępniających taką usługę, wystarczy poszukać w zasobach internetowych. Ja opiszę tutaj http://www.dyndns.com , gdyż sam korzystam z tego serwisu i polecam go również innym. Zaczynamy od założenia naszego konta (Create Account w prawym górnym rogu strony). Wypełniamy standardowy formularz i klikamy Creat Account. Teraz poczekać musimy na link aktywacyjny wysłany do nas mailem. Po aktywacji konta logujemy się na stronie i szukamy „My Services” w pasku po lewej stronie.
Powinno to wyglądać tak:
http://jotemi-dc.webpark.pl/PICS/1.JPG

Klikamy w Add New Hostname i na następnej stronie możemy zdefiniować nazwę swojego hosta.

http://jotemi-dc.webpark.pl/PICS/2.JPG

W polu Hostname wpisujemy wybraną przez siebie nazwe hosta i z rozwijanego menu wybieramy nazwę domeny. Nie ma większego znaczenia jaką domenę wybierzemy, ale lepiej żeby to była jakaś krótka nazwa. Łatwiej będzie ją zapamiętać i tobie i innym graczom. Zaznaczamy Host with IP address, a następnie klikamy w link „Use auto detected IP address *.*.*.*”. Na końcu klikamy w Create Host. Jeśli wszystko poszło dobrze utworzona zostanie wasza nazwa hosta. Teraz trzeba jeszcze ściągnąć klienta, który zajmie się uaktualnianiem waszego IP. Można go pobrać stąd http://cdn.dyndns.com/windows/DynUpSetup.exe , lub ze strony głównej w dziale Update Clients. Po zainstalowaniu klienta i jego uruchomieniu zostaniemy wpierw zapytani o nazwę naszego konta DNS i hasło (takie jakich używaliście na stronie http://www.dyndns.com ). Jeśli wprowadziliśmy poprawne dane program ściągnie z serwera listę naszych hostów (można mięć wiele hostów na jednym koncie). Zaznaczamy te, które mają być uaktualniane i klikamy Apply. Teraz updater powinien dokonać automatycznej aktualizacji hosta z naszym IP. Gdy wszystko odbędzie się poprawnie dostaniemy komunikat w logu o treści „good” a ikona programu zmieni się na kolor zielony. To już wszystko, pamiętajcie tylko, żeby uruchamiać program za każdym razem gdy zmienia się wasze IP (czyli praktycznie przy każdym nowym połączeniu z Internetem). Można ewentualnie skonfigurować oprogramowanie, aby uruchamiało się razem ze startem systemu i określić co jaki okres czasu ma dokonywać aktualizacji. Teraz jako adres swojego serwera podawać możecie nazwę hosta, zdefiniowaną w waszym koncie na http://www.dyndns.com a DynDNS zadba o to, żeby odwzorować ją na wasz adres IP.

Offline

 
  • Index
  •  » FAQ
  •  » Dynamic Domain Name Server (DynDNS) -- czyli co, jak i po co

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.liga1on1.pun.pl www.domowewynalazki.pun.pl www.sancygniow.pun.pl www.fmgroupslask.pun.pl www.risingsun.pun.pl