• Index
  •  » FAQ
  •  » Mój serwer ma ping 9999 - czyli o przekierowaniu portów.

#1 2008-12-26 19:27:52

TajemniczyRycerz

ClanMaster

Zarejestrowany: 2008-12-12
Posty: 294
Punktów :   

Mój serwer ma ping 9999 - czyli o przekierowaniu portów.

Autor: JotEmI
źródlo: link

To nierzadki problem a jego najczęstsza przyczyną jest to, że znajdujecie się w jakiejś sieci i tym samym nie posiadacie przydzielonego wam zewnętrznego IP. Drugim dość częstym powodem jest blokowanie przez nasz firewall portów używanych przez Soldata. Z tym łatwo sobie poradzić, wystarczy otworzyć odpowiednie porty. Natomiast znacznie trudniejszym jest problem pierwszy.

Zaczniemy od tego jak sprawdzić czy rzeczywiście jesteśmy w sieci. W tym celu uruchamiamy wiersz poleceń i wykonujemy polecenie ipconfig. Jeśli nasz adres IP znajduje się w jednym z tych przedziałów:

10.0.0.0 – 10.255.255.255
172.16.0.0 – 172.31.255.255
192.168.0.0 – 192.168.255.255

to niestety oznacza, iż wasz komputer nie ma przydzielonego zewnętrznego IP.

Jeśli posiadacie router to rozwiązaniem okaże się przekierowanie portów, którą to czynność tutaj opiszę. Gorzej jeśli podłączeni jesteśmy do jakieś sieci osiedlowej LAN czy też może WAN albo korzystamy z medium radiowego (niemniej niektórzy providerzy tzw. radiówek oferują opcje przydzielenia zewnętrznego IP). W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem może okazać się skontaktowanie z  administratorem naszej sieci i poproszenie o przekierowanie portów za nas. Jeśli nie wiecie kto jest waszym administratorem zgłoście się do swojego providera, powinien wam pomóc.

Jednakże jeśli posiadacie router to teraz powiem wam co należy zrobić, aby przekierować na nim porty. Na początek dobrze byłoby gdybyście spisali sobie nazwę producenta oraz model routera, będzie to przydatne, gdyż każdy router może mieć nieco odmienny interfejs.

Pod tym adresem znajduje się strona, na której wyjaśniono jak przekierowywać porty na niektórych routerach. Dodam, że strona jest w języku polskim. Ta strona oferuje znacznie pokaźniejszą bazę producentów i modeli routerów, jednakże jest w języku angielskim. Dużym plusem jest to, że po wybraniu routera można jeszcze wybrać grę która wymaga operacji przekierowania. Uzyskamy wtedy pełną informację jakie dokładnie porty przekierować i na jakim protokole.

Jeśli nie możecie znaleźć informacji o waszym routerze opiszę tutaj najbardziej standardową procedurę:

Uruchamiamy jakąkolwiek przeglądarkę internetową i w polu adresu wpisujemy jeden z poniższych adresów (różne routery mają różne adresy):

http://192.168.0.1
http://192.168.1.1
http://192.168.2.1
http://192.168.3.1
http://10.0.0.1

Jeśli uda nam się połączyć z naszym routerem pod jednym z tych adresów to powita nas okienko, w którym należy wpisać login i pass. Standardowo są to:

Login: Admin
Pass: Admin / puste

Jeśli nie uda wam się zalogować znaczy, że ktoś wcześniej zmienił te dane w konfiguracji routera i musicie spytać go o nową nazwę i hasło. W przypadku pomyślnego logowania musimy poszukać czegoś w stylu Serwery LAN, NAT, Port Forwarding, Rule Management, ogólnie coś co przypomina ten obrazek:

http://jotemi-dc.webpark.pl/PICS/3.JPG

Nie powiem wam dokładnie gdzie szukać jeśli nie znacie modelu swojego routera. Generalnie chodzi o taką opcję, która umożliwia podanie numeru portu i adresu IP. Jeśli coś takiego znajdziecie to powinna to być właśnie konfiguracja zasad przekierowania portów.

Wpierw podajemy nazwę reguły ( w tym wypadku nazywane jest to „Nazwa serwera”), jest to po prostu nazwa po której identyfikowane będzie dane przekierowanie. Może być np. Soldat albo coś w tym stylu ( a raczej Soldat1, Soldat2, itd. bo przekierowywać będziemy kilka portów). Tutaj pojawia się też przełącznik „Dostęp włączony”. Jeśli będziecie mieć coś podobnego u siebie to oczywiście włączamy taką opcję. Następnie podać musimy protokół i numer portu. Trochę niżej napiszę jakie porty przekierować i na jakim protokole. Teraz skupię się na adresie IP. Żeby przekierowanie działało musimy podać w konfiguracji adres IP naszego komputera i w tym celu trzeba posłużyć się po raz kolejny poleceniem ipconfig (winipcfg w starszych wersjach systemu Windows). Kiedy już sprawdzimy nasze wewnętrzne IP wpisujemy je w odpowiednim polu.

Teraz czas na numery portów i protokoły. Przekierować musimy następujące porty:

Port: 23073 (to standardowy port, jeśli ustawiliście inny w soldat.ini w linii Port to należy przekierować właśnie ten z soldat.ini)
Protokół: TCP i UDP (przekierowujemy go 2 razy, raz na TCP i drugi raz na UDP)

Port: 23083 (to także standardowy port, musi być równy JoinPort + 10)
Protokół: TCP

Jeśli chcemy aby nasz serwer był widoczny w ASE trzeba przekierować jeszcze:

Port: 23196
Protokół: UDP

To wszystko, zapisujemy konfigurację routera i nasz serwer Soldata powinien stać się otwarty dla reszty graczy.

Offline

 
  • Index
  •  » FAQ
  •  » Mój serwer ma ping 9999 - czyli o przekierowaniu portów.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rbd-rebelde.pun.pl www.izabelcik.pun.pl www.pwsz-ekonomia.pun.pl www.avatar-potenga.pun.pl www.enigmamt2.pun.pl